English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

SWRC a PWRC - scéna pro velké finále připravena

Zařazeno : MS1213

Radek Vojtěchovský, 06.11.2012 10:06
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 5863x


Šampionát vozů S2000 jde do závěrečného podniku se třemi kandiráty na titul, produkčním mistrem světa se teoreticky může stát dokonce jeden ze šesti jezdců.
SWRC a PWRC - scéna pro velké finále připravena
SWRC a PWRC - scéna pro velké finále připravena

V SWRC je lídrem stále ještě úřadující mistr WRC Academy Craig Breen s Fiestou S2000, který i přes tragickou nehodu v průběhu sezóny vede hodnocení o dva body před P-G. Anderssonem z továrního týmu Proton. Třetím do party, byť již výrazně pozadu, je Yazeed Al-Rajhi. Ten ztrácí dvacet bodů a musel by tak zvítězit a spoléhat na bezbodový výsledek obou soupeřů.

Breena vrátila do boje o titul vítězství ve Walesu a ve Francii a tak mladý Ir prohlašuje, že se vrátil do pohody a má potřebne sebevědomí pro získání svého druhého titulu mistra světa. Nikoliv o druhý, ale dokonce o třetí světový primát pojede jeho soupeř Andersson (mistr JWRC 2004 a 2007). Přiznává ale, že díky neznalosti především první šotolinové etapy bude v mírné nevýhodě. Navíc ví, že musí Breena v každém případě porazit a na dobré náladě mu asi příliš nepřidává očekávaný konec továrního týmu Proton. Přesto ale hlásí, že na šotolině bude připraven dobře a kůži nedá lacino ani na asfaltu. Al-Rajhi mohl být proti soupeřům nejlépe rozjetý, startoval minulý víkend v rámce MERC na Kypru, ale poměrně brzy havaroval a zle poškodil svoji Fiestu. Naštěstí na cestě do Španělska byl tou dobou druhý vůz.

Jen prokázat svoji rychlost jede do Španělska Hayden Paddon, jehož titulové naděje pohasly jednak poruchou motoru ve Finsku a také nulou ve výsledcích z Francie. Na startu nebude chybět andorský vozíčkář Albert Llovera, který letos nesehnal finance na kompletní šampionát, ale díky vítězství v produkční kategorii španělského mistrovství získal možnost startu na divokou kartu. S postarším Puntem S2000 by rád při případných chybách soupeřů vystoupal na pódium. Druhým jezdcem továrního Protonu bude tentokrát Brit Alistar Fisher a sestavu doplní Maciej Oleksowicz s Fiestou.

SWRC 2012
1. Craig Breen 93 bodů
2. P-G. Andersson 91 b.
3. Yazeed Al-Rajhi 73 b.

SWRC a PWRC - scéna pro velké finále připravena
SWRC a PWRC - scéna pro velké finále připravena

Ještě větší počet zájemců o titul a složitější počítání nabízí šampionát produkčních vozů. Teoretickou šanci na titul má celkem šest jezdců a hlavně mezi druhým a pátým místem je tabulka velmi nahuštěná. Nejlépe má nakročeno Benito Guerra, ten letos vyhrál dvě soutěže, bodoval při všech startech a i přes mizerný výsledek na Sardínii má jedenáct bodů náskok na týmového kolegu od RalliArtu Italy Michala Kosciuszka. Polák má také na kontě dva triumfy, dojel o něco lépe na Sardínii, ale vůbec nebodoval v Argentině. Jeho cílem tak musí být jízda na vítězství, na což rychlost jistě má, ale také zároveň víra ve slabší výsledek Guerry. Tomu k zisku titulu stačí při vítězství Kosciuszka dojet třetí.

Třetí místo okupuje spolehlivě bodující Valeriy Gorban, který vyhrál jednu soutěž a má na kontě stejný bodový součet jako Kosciuszko, ale rychlostně svým soupeřům většinou nestačí, spíše těží ze spolehlivosti. Pro zisk titulu by tak musel spoléhat na problémy jinak rychlejších soupeřů před sebou. Navíc pouhé dva body na něj ztrácí Nicolas Fuchs, který se do souboje o titul přihlásil vítězstvím na Sardínii, ale stejně jako další bod ztrácející Ligato je spíše šotolinovým jezdcem. Teoretickou naději na titul má ještě i Subhan Aksa, který na Guerru ztrácí 22 bodů, ale to by museli prakticky všichni soupeři před ním odpadnout, aby titul získal.

Za předpokladu, že se vítězem PWRC nestane Aksa, je velmi pravděpodobné, že letošní mistr bude mít na kontě dva triumfy ze šesti startů a bude tedy mistrem zaslouženě. V případě Fuchse nebo Gorbana by navíc měl šampión na kontě všechny bodované výsledky. Kromě šestice bojující o titul je přihlášeno dalších osm jezdců - Lorenzo Bertelli, Luise Cook s Fiestou R2, Gianluca Linari, Alexey Kikireshko, Ricardo Trivino, Ramona Karlsson (pravděpodobně neodstartuje, nemá peníze ani auto) a domácí federací nominovaní Yeray Lemes a Josep Membrado.

PWRC 2012
1. Benito Guerra 84 bodů
2. Michal Kosciuszko 73 b.
3. Valeriy Gorban 73 b.
4. Nicolas Fuchs 71 b.
5. Marcos Ligato 70 b.
6. Subhan Aksa 62 b.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Španělsko - shake: Sordo před dvěma Volkswageny

Španělsko - shake: Sordo před dvěma Volkswageny

24.10.2013 16:20

Seriál Radek Vojtěchovský, WRC

Racing-Mania.cz

Loeb, Elena a Citroën - vítězné loučení se sezonou

12.11.2012 19:37

Článek Kateřina Juráňová, WRC

Racing-Mania.cz

Breen: Titul je pro Garetha

11.11.2012 21:54

Článek Radek Vojtěchovský, WRC

Racing-Mania.cz

Ogier i přes poruchu motoru spokojený

11.11.2012 07:11

Článek Radek Vojtěchovský, WRC

Racing-Mania.cz

Španělsko po RZ 12: Na asfaltu vládne Loeb

10.11.2012 19:53

Seriál Radek Vojtěchovský, WRC

Racing-Mania.cz

Solberg: Nehodě nešlo zabránit

09.11.2012 18:18

Článek Radek Vojtěchovský, WRC

Více souvisejících článků! Více souvisejících článků!

Racing-Mania.cz

Závěrečná párty Fordu ve WRC

08.11.2012 17:11

Článek Radek Vojtěchovský, WRC

Racing-Mania.cz

Španělsko: kvalifikaci vyhrál Loeb

08.11.2012 11:27

Seriál Martina Zikmundová, WRC

Racing-Mania.cz

Poslední zamávání ve Španělsku

05.11.2012 15:58

Článek Kateřina Juráňová, WRC

Racing-Mania.cz

Ze sběrny surovin do kokpitu WRC

30.10.2012 19:38

Článek Radek Vojtěchovský, WRC

Racing-Mania.cz

17 WRC ve Španělsku

19.10.2012 09:42

Seriál Radek Vojtěchovský, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Škoda Motorsport testuje Fabii R5 [VIDEO]

/ Další video...