English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Sezóna Manx Rally 2015 se blíží ke svému poslednímu závod

Zařazeno : Manx

Redakce, 28.10.2015 20:05
Tisknout článek
Kategorie : Ostatní; zobrazeno : 4389x


Ostrov Man má bohatou historii motoristického závodění. První závody se zde jezdily již před více než 100 lety, první soutěží, která zde byla zavedena, byly závody Isle of Man TT, které jsou také nejznámější z místních závodů.
Zdroj: rallyisleofman.co.im
Zdroj: rallyisleofman.co.im

V rámci těchto závodů se jezdí na motorkách nebo na sajdkárách. Kromě toho však se však každoročně na ostrově pořádají rally závody zvané Manx Rally. Ačkoliv nejsou tak známé jako první jmenované, i na závody Manx Rally se každý rok jezdí dívat spousta diváků z celého světa, aby si užili napětí a zábavu, kterou pozorování závodníků při turnaji přináší. Rally se zde jezdí na uzavřených silnicích, závodníci musí být opravdu schopní, aby si dokázali poradit v často velmi úzkých úsecích a zatáčkách, což dělá turnaj tak zajímavým.
 
Šampionát Manx Rally
Organizérem série ManxRally je klub Manx Auto Sport. Tento klub byl založen v roce 1962 členy klubu B.M.C. Klub je u místních obyvatel znám pod zkratkou MAS a každoročně organizuje celkem tři závody. Jednotlivé závody šampionátu Manx Rally zvané Chris Kelly Rally, Manx National a PokerStars Rally, jsou součástí šampionátu Eurocars Motorsport Manx Rally jenž se koná každý rok od ledna do listopadu. Šampionát Eurocar zahrnuje v celkem šest závodů, z nichž každý se koná na jiné části ostrova Man, od fantastických asfaltových okruhu, po okruh RAF Airfield v severní části ostrova.

Zdroj: rallyisleofman.co.im
Zdroj: rallyisleofman.co.im

Asi nejtěžší závod v šampionátu, Rally Isle of Man, je pokládán za jeden z nejprestižnějších závodů čtyřkolových vozů a poslední čtyři roky byl podporován britskou společností produkující herní software Microgaming. Tohoto rally, které se letos odehrálo ve dnech 17. až 19. září 2015, se účastnily skupiny závodníků ze všech koutů světa, kteří na ostrov Man přijeli závodit. Závodilo se na celkem 170 mílích trati po dobu dvou a půl dne. Výherci se stali Jason Pritchard a Phil Clarke jedoucí ve voze Ford Escort Mk2. Díky této výhře získal Pritchard 409 bodů v šampionátu.

Posledním závodem sezóny v sérii ManxRally je závod PokerStars Rally. Hlavní sponzor závodu je opět místní společností PokerStars, populární online poker místnosti, která má své sídlo na ostrově. Tento závod se koná v listopadu, přičemž pokaždé hraje velikou roli počasí a má velký vliv na výsledek závodu. Letos bude toto rally probíhat pouze jeden den a skládat se bude ze zhruba 80 mil rozložených mezi 7 okruhu nacházejících se všude různě na ostrově.
Sezóna Manx Rally 2015 se blíží ke svému poslednímu závod

V předchozích dvou letech vyhrál titul v šampionátu Eurocars Motorsport Manx Rally jezdec Arron Newby se svým spolujezdcem Robem Faggem. V roce 2013 se tento pár vyšvihnul na první místo poté, co vyhrál závod PokerStars Rally, ve voze Subaru Impreza sponzorovaném Pirelli a připraveném firmou Teg Sport. Tento závod se skládal ze 16 okruhů o celkem 120 mílích, mezi nimiž byly legendární okruhy jako Druidale, Tholt-y-will, Slieau Whallian, Cringle a Round Table, a navzdory složitým podmínkám se podařilo tehdy pouze osmnáctiletému závodníkovi Newbymu stát se nejmladším výhercem závodu v historii. Dvojice Steve Colley a Andrew Cowley jedoucí v Mitsubishi Evo byli druzí a Kex Walker s Dannim Matthewsem skončili se svým BMW třetí.
Zdroj: arronnewby.com
Zdroj: arronnewby.com

V následujícím roce se šampionům podařilo titul obhájit, přičemž předvedli úžasný výkon ke konci závodu Rally Isle of Man. Po 130 mílích závodění nakonec i v těžkých podmínkách dokázali porazit všechny své protivníky a umístili se na přední pozici v šampionátu Eurocars Motorsport Manx Rally 2014.

Letos bude Arron Newby obhajovat své prvenství v šampionátu. V Manx National Rally, která se konala v květnu, Newby a Fagg podařilo vyhrát 3. místo. Jason Pritchard a Phil Clarke vzal celkové vítězství v závodě pro druhý rok v řadě, závodění v Ford Focus WRC. Bude zajímavé sledovat, jestli se tomuto teenagerovi podaří přidat další trofej do své již tak bohaté sbírky.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

BMW jedná s Prodrive [+VIDEO BMW M3 E30]

14.12.2009 09:07

Video Radek Vojtěchovský, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Sezóna Manx Rally 2015 se blíží ke svému poslednímu závod

/ Další video...