English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

Zařazeno : Štajf

Libor Hlisnikovský, 30.03.2016 18:40
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 8544x


Když na podzim roku 1986 zavítal tehdy dvanáctiletý Vojtěch Štajf na Rallye Sigma Olomouc a svezl se na zadním sedadle tréninkové Škody 105L po trati rychlostní zkoušky, seděl za jejím volantem závodník Jan Klokočka. Tento silný zážitek způsobil, že se již tehdy Štajf rozhodl, že bude jezdcem rallye.
Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou
Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

Současný vicemistr Evropy ERC-2, mezinárodní mistr ČR v rallye ve třídě produkčních vozů z roku 2013 a absolutní vítěz Rallye Bohemia 2005 Štajf nasbíral od té doby pěknou řádku úspěchů. Za dosavadních téměř 180 startů v automobilových rallye u nás i v zahraničí, účasti v dálkových soutěžích Rallye Dakar či Silk Way a slavných závodech Rallye Monte Carlo či La Carrera Panamericana, tedy vděčí i přátelství s Janem Klokočkou, který se sám aktivně motoristickému sportu věnoval víc jak dvě desetiletí. Po 30 letech od jejich seznámení se tyto dva závodnické příběhy opět spojují.

Jezdecká kariéra Vojtěcha Štajfa začala v roce 1995 na sedadle spolujezdce Jana Trajbolda jr., a pokračovala v roce 1998 přesednutím za volant, tehdy vozu Opel Astra s pohonem přední nápravy. Charakteristické pro 21 let Vojtovy kariéry je postupné kladení vyšších cílů, a protože díky své houževnatosti a předem promyšleným projektům dokázal vždy najít partnery pro své smělé plány, po několika sezónách v soukromých týmech, již se „čtyřkolkami“, stál na podzim 2004 u zrodu jedenáctiletého projektu soutěžního týmu dovozce automobilů Subaru. Za volanty různých evolucí produkčních modelů japonské značky sbíral úspěchy nejen v tuzemsku, ale v dresu české reprezentace také na zahraničních kolbištích. Po loňském úspěchu v kontinentálním šampionátu začal hledat další motivaci a výzvu ve své kariéře a po rozhovorech se svým podporovatelem v projektu La Carrera Panamericana Karlem Janečkem a již zmíněným Janem Klokočkou ji našel v nabídce startů s nejlepší dostupnou technikou.

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou
Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

„Původně se jednalo o myšlenku pouze jednorázového startu s vozem kategorie R5. Jediný závod však pro mě nebyl tou pravou sportovní výzvou. Díky pochopení Karla Janečka a Jana Klokočky, kteří ani chvilku nepochybovali o mém nadšení a motivaci, dostal na sklonkuloňského roku projekt reálné obrysy,“ vysvětluje pražský závodník Vojtěch Štajf a dodává: „Zúčastnit se soubojů v absolutním pořadí domácího mistrovství je lákavým pokračováním mé jezdecké kariéry, věřím, že i díky mému vynikajícímu spolujezdci Františku Rajnohovi se oba nového úkolu zhostíme se ctí a špičková technika v podobě vozu ŠKODA Fabia R5 nám to trochu usnadní. Zároveň jsem rád, že mne v předchozím týmu nahradil jezdec, který si to za své dosavadní úsilí určitě zaslouží.“

Jelikož ani Karel Janeček, ani Jan Klokočka, nemají kvůli svým rozsáhlým aktivitám možnost se závodnímu týmu manažersky věnovat, podmínkou spolupráce bylo, že si Štajf vezme celý projekt na starost. Nově vzniklý tým založili Janeček se Štajfem na samém konci roku 2015, když v té době v hale ŠKODA Motorsport v Mladé Boleslavi pro tento projekt již stála připravená ŠKODA Fabia R5 výrobního čísla 44. Známý milovník automobilů Karel Janeček pak svůj vstup do role většinového majitele týmu komentoval takto: „Automobilové rallye se mně líbí jako komplexní disciplína, kde umění jezdce je jen jedním z nutných předpokladů úspěchu. Jedná se zároveň o silně týmový sport, protože výsledek ovlivňuje mnoho faktorů, počínaje kvalitou přípravy techniky, přes angažovanost všech členů týmu až po motivované partnery. Vojtu Štajfa jsem měl možnost poznat nejen jako zkušeného jezdce, ale také jako schopného organizátora projektu La Carrera Panamericana, který jsem v obou jeho ročnících finančně podpořil. Po Vojtově skvělém loňském výsledku v Mistrovství Evropy jsem se rozhodl, že chci být při tom. Věřím, že letošní sezóna je pouze začátkem dlouhodobého projektu v českém motorsportu a že premiérová sezóna našeho týmu bude úspěšná.“

Díky angažmá jednoho z nejvýznamnějších dealerů značky ŠKODA v ČR, Autosalonu Klokočka, se nový tým stal na konci ledna 2016 vůbec prvním českým vlastníkem nového vozu ŠKODA Fabia R5. Ambiciózní projekt pak zaujal další významné partnery, spolupracující se ŠKODA AUTO, v čele se společnostmi ŠKODA Financial services, programem ojetých vozů ŠKODA Plus a Das Welt Auto, Construct a T-Mobile. Společnost Autosalon Klokočka Centrum a.s. je se značkou ŠKODA spjatá od samotných začátků svého podnikání, její majitel Jan Klokočka návrat svého jména do startovních listin automobilových soutěží tak komentuje s úsměvem: „I když v mém životě jsou automobilové závody již uzavřenou kapitolou se spoustou krásných vzpomínek, mým prvním závodním autem byl vůz značky ŠKODA, a proto úspěchy každého nového soutěžního vozu značky ŠKODA sleduji již od jeho prvního startu. Když jsme s Vojtou koncem loňského roku diskutovali případné zapojení mé společnosti jako hlavního partnera chystaného projektu, zaujala mne možnost propojení marketingových aktivit s vášní pro rallye, která nás s Vojtou spojuje už 30 let. Vzhledem k tomu, že značka ŠKODA postavila zřejmě nejlepší vůz kategorie R5, mám radost, že právě Autosalon Klokočka bude prvním a jediným dealerským týmem značky ŠKODA v české rallye.“

Kromě tradičních podporovatelů Vojtěcha Štajfa, společností Abadia, CEB, Evocati, Štěpnička a Tour de Fleet pak projekt podpořily i firmy LED TV a Razura Smart. Tým úspěšně spolupracuje s technickými partnery Castrol, P1 Racing Fuels, Pirelli a Winmax Brake pads. Mediálním partnerem je společnost Czech News Center: jmenovitě její tituly AutoTip, Sport, Svět Motorů a internetové servery isport.cz a auto.cz. Programem týmu je v letošní sezóně seriál Mistrovství ČR v rallye, premiérový start se tak uskuteční na 51. Rallye Šumava o posledním dubnovém víkendu. Cílem posádky Štajf – Rajnoha pro letošní rok je především úspěšné zvládnutí nové techniky a celkové umístění v první pětce šampionátu. Posádka Vojtěch Štajf – František Rajnoha má pak pro rok 2016 i přes letošní zaměření na domácí tratě díky svému loňskému výsledku ve FIA ERC privilegium čestné (bez finanční podpory) funkce reprezentantů. I díky tomu bude startovat jako Klokočka ŠKODA Czech National team, Vojtěch Štajf je navíc držitelem národní priority ASN.

VOJTĚCH ŠTAJF
Datum narození: 9.3.1974
Bydliště: Praha
Stav: ženatý, 3 dcery
Vystudoval obory žurnalistika a mezinárodní teritoriální studia na FSV UK. V civilním životě je respektovaným motoristickým novinářem.
Záliby: Motorsport, golf, lyžování, cestování, motocykly
První start: Rallye Šumava 1995 (spolujezdec), Pražský rallysprint 1998 (jezdec)
Největší úspěchy: Vicemistr Evropy ERC-2 2015, druhý vicemistr absolutně European Rally Trophy 2014, mezinárodní mistr ČR v produkčních vozech 2013, absolutní vicemistr ČR 2006.
Spolujezdec: František RAJNOHA

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

30.03.2016 18:40

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Štajf otevřel účast v MERC druhým místem

Štajf otevřel účast v MERC druhým místem

30.04.2018 07:42

Článek Tomáš Vaněk, WRC

Racing-Mania.cz

Reprezentant Štajf se chystá na jih

12.05.2011 14:16

Článek Karel Špaček, Ostatní

Hustopeče: Štajf se chystá do vinic

Hustopeče: Štajf se chystá do vinic

16.06.2016 10:11

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Racing-Mania.cz

Štajf za polárním kruhem uspěl

30.01.2012 01:03

Článek Karel Špaček, Ostatní

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Sordo: První pocit z i20 WRC je pozitivní [+VIDEO]

/ Další video...