English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

LENZ ADAM Cup: Drama do posledních metrů

Zařazeno : Sprint1702, Brtníček, Vopatřil

Tomáš Plachý, 09.05.2017 09:09
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 5728x


Určitě máme v živé paměti loňské mini souboje mezi Kamencem a Tomaszczykem. Něčeho podobného se zřejmě dočkáme i letos. Bitvy vozů Opel ADAM Cup při Rally Vyškov byly nesmírně dramatické. Vítězem druhého klání LENZ ADAM Cupu 2017 se stala domácí dvojice Patrik Brtníček – Rudolf Kouřil.
LENZ ADAM Cup: Drama do posledních metrů
LENZ ADAM Cup: Drama do posledních metrů

Tandem Martin Vopatřil – Miroslav Drmla na ně ovšem ztratil pouhé dvě sekundy… Cíl vyškovské soutěže spatřilo všech pět dvojic, které se postavily na start.

Co více si mohou zástupci promotéra XTG motorsport a společnosti Opel C&S (české zastoupení automobilky Opel) od pohárového závodu přát. Drama až do posledních metrů. A to se ve Vyškově naplnilo. O vítězi se rozhodovalo až na trati poslední rychlostní zkoušky Podivické.

Ale pojďme od začátku. Ze startovní rampy ve Vyškově se vydalo vstříce více než sedmdesáti ostrým kilometrům pět vozů Opel ADAM Cup. A hned první sekce naznačila, jak se asi bude druhý moravský závod vyvíjet. Vítěz z Kopné Martin Vopatřil se ujal vedení, pronásledován Patrikem Brtníčkem. Druhou dvojici vytvořili Martin Mottl a Martin Baďura. Ale hned druhý test přinesl velké překvapení. Baďura zajel premiérový nejrychlejší pohárový čas, čímž se přiblížil vedoucí dvojici. Naopak Mottl chyboval a tím začala jeho stíhací jízda za podiovým umístěním. V čele vystřídal Brtníček Vopatřila, ale oba jezdce dělila pouhá desetina sekundy. A příliš se na tomto stavu nezměnilo ani po třetí zkoušce, jen vyškovská dvojice Brtníček – Kouřil přidala ke svému náskoku, jak by někdo mohl říci zanedbatelných, osm desetin.

Do druhé sekce čtyř vložek vstoupil opět lépe Brtníček. Dvakrát byl nejrychlejší a mohlo se zdát, že má otěže závodu pevně v rukou. Ale když v opakovaném průjezdu podivického testu opět zvítězil Vopatřil a Brtníček zajel čtvrtý čas, rázem bylo vše jinak. Do čela pohárové klasifikace se vrátil Vopatřil, jenž v sedmém testu navýšil vedení o 1,1 sekundy na průběžných 2,3 s. Také duel o třetí příčku nutil Baďuru a Mottla k maximálnímu výkonu, a tak se v RZ6 vtěsnali mezi oba hlavní protagonisty.

V závěrečné sekci byl zrušen úvodní test, rozhodovalo se na třetím průjezdu Podivické zkoušky. Dvakrát v ní byl rychlejší Vopatřil, tentokrát ovšem na Brtníčka nestačil. Prohrál na vyškovské poměry o výrazných 5,4 vteřiny, což zajistilo pohárový primát domácí posádce Patrik Brtníček – Rudolf Kouřil. Vopatřil s Drmlou skončili se ztrátou dvou sekund druzí, třetí příčku uhájili Baďura se Studeným. Mottl dokončil testy necelých jedenáct vteřin od bronzové příčky, ale opět se potvrdilo známé rčení, že rally končí až na cílové rampě. Před ní posádka Mottl – Vorel inkasovala 1,5 minutovou penalizaci za pozdní příjezd do časové kontroly.

Tomáš Hauptvogel se Štěpánem Palivcem pohárovou klasifikaci uzavírali, ale bylo znát, že každým kilometrem zrychlují a od mnohem zkušenějších soupeřů odstup na kilometr postupně snižují.
 
Rally Vyškov absolvovaly i tři posádky se speciály Opel ADAM R2 a opět z toho bylo umístění na stupních vítězů ve dvoukolkách i ve třídě 6. Michal Horák s Karlem Zapletalem skončili třetí v hodnocení vozů s jednou poháněnou nápravou a druzí ve třídě, Lukáš Nekvapil s Romanem Koscelníkem skončili ve „dvoukolkách“ pod stupni vítězů, ve třídě získali bronzový věnec. Radomír Kupec doplatil na dvojici defektů v RZ7 a cíle se nedočkal.
 
Ohlasy v cíli soutěže:

Patrik Brtníček: „Bylo to drama až do konce. Po první sekci jsme vedli my, po druhé zase Martin Vopatřil, takže se rozhodovalo až v samotném závěru. Do něj jsme odlehčili auto, o co šlo (smích), dali jsme lepší gumy a šli do boje. Předposlední Pruskou ale zrušili, což možná nakonec bylo dobře, a tak muselo padnout rozhodnutí na Podivické. Tam jsme letěli na limitu a nakonec vyhráli. Závod jsem si celkově užíval, zejména šotolinové pasáže a typické vyškovské protahováky na polních cestách. I proto se mi nejvíce zamlouval test Ivanovická brána.“

Martin Vopatřil: „Naše souboje s Patrikem byly neustále v řádech desetin, bohužel na poslední erzetě nás kluci přeskočili. Prostě dnes byli lepší a prvenství jim patří právem. Možná škoda zrušení předposlední zkoušky. Na druhou stranu jsme získali důležité body a vedeme pohárovou klasifikaci, takže musíme být spokojeni. Vyškovská soutěž mě tradičně baví, šotolinové pasáže jsou jezdecky zajímavé. Nejvíce se mi dařilo na Podivickém testu, i když jsme v rozhodujícím průjezdu Patrikovi podlehli.“

Martin Baďura: „Jsem naprosto spokojený, nesmírně šťastný. Měli jsme dobře napsaný rozpis, auto jelo neskutečně. Hned na dvojce jsme s Ivem poprvé v životě vyhráli erzetu. V okolí Vyškova se prostě vše sešlo dohromady. Loni jsem tady jel, závodilo se na suchých asfaltech, každým kilometrem jsem se s ADAMem sžíval. Mám ho stále více pod kontrolou, začínám mu věřit, a doufám, že v tomto duchu to půjde i na dalších závodech.“

Martin Mottl: „Ráno jsme oproti všem zvolili tvrdší směs pneumatik Pirelli. Ovšem ty v úvodu trochu více klouzaly, což mě po dvou stech metrech první erzety docela vystrašilo. Na vytahaném bortelu jsme chytli dlouhý smyk, což jsem si vezl po zbytek jedničky a celou dvojku v hlavě. I proto jsme tam tolik ztratili. Pak se oteplilo, gumy se lépe ohřály a od trojky jsme už zase začali plnohodnotně závodit, jak jsme si představovali. V závěru se nám podařilo Martina s Ivem, kterým gratuluji k bronzu, trochu stahovat. Celkově Vyškov nabídl pěkné souboje o všechna čtyři místa, při vyrovnanosti posádek, ovšem taková ztráta z úvodu nešla dohnat. Ale čtvrté místo bereme, pozitivně nás totiž naladily konkurenceschopné časy v závěru soutěže, kdy jsem opět našel důvěru v auto a pneumatiky.“

Tomáš Hauptvogel: „Ze začátku to byl velký boj, ale postupně jsem začal pirelkám více věřit. Více se do nich opíral, více jsem se to tam dával. V každé rychlostní zkoušce jsem hledal optimum a cítil jsem posun. Stále je to hlavně o tom, dostat se vždy do cíle, než prohánět zkušenější kluky před námi. Jsem rád, že jsem se také poprvé pořádně svezl na suchém asfaltu. Byl to místy zážitek. Celá soutěž byla stále o odhalování něčeho nového. Po Vyškově je pro mě největším poznáním, že musím zlepšit reakce na auto, lépe s ním cítit a optimálně řadit. To bude největší úkol pro další pohárový start.“

LENZ ADAM Cup – Rally Vyškov
1. Brtníček - Kouřil (Opel Adam Cup) 49:29,8
2. Vopatřil - Drmla (Opel Adam Cup) 49:31,8
3. Baďura - Studený (Opel Adam Cup) 49:56,0
4. Mottl - Vorel (Opel Adam Cup) 51:36,9
5. Hauptvogel - Palivec (Opel Adam Cup) 52:12,0

LENZ ADAM Cup 2017 (2/7):
1. Vopatřil 45, 2. – 3.  Mottl a Baďura 36, 4. Brtníček 25, 5. Hauptvogel 14.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

LENZ ADAM Cup míří do Vyškova

LENZ ADAM Cup míří do Vyškova

03.05.2017 18:17

Článek Tomáš Plachý, Česká rally

LENZ ADAM Cup: Vopatřil rozhodl na Trojáku

LENZ ADAM Cup: Vopatřil rozhodl na Trojáku

31.08.2017 22:05

Článek Tomáš Plachý, ME

LENZ ADAM Cup: Hustopeče pro Vopatřila

LENZ ADAM Cup: Hustopeče pro Vopatřila

20.06.2017 13:27

Článek Tomáš Plachý, Česká rally

Když je zklamání silnější…

Když je zklamání silnější…

09.04.2015 12:44

Článek Jiří Dokulil, Česká rally

LENZ ADAM Cup: Barum rally rájem ADAMů

LENZ ADAM Cup: Barum rally rájem ADAMů

22.08.2017 23:59

Článek Tomáš Plachý, ME

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Ypres po 1. etapě - Abbring ujíždí Loixovi [+2x crash VIDEO]

/ Další video...