English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Štajf s Rajnohou se vrací mezi elitu

Zařazeno : MMCR1703, Štajf

Libor Hlisnikovský, 22.05.2017 17:45
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 1171x


Uplynulá 45. Rallye Český Krumlov byla pro Štajfa s Rajnohou návratem mezi elitní první pětku. Celkovým 5. místem zopakovali zdejší loňský výsledek, letos ovšem v silnější konkurenci vybojovaný na trati.
Štajf s Rajnohou se vrací mezi elitu
Štajf s Rajnohou se vrací mezi elitu

„Vrátili jsme se tam, kde jsme loni na podzim skončili,“ zkonstatoval v tradičním cíli v Jelení zahradě Českého Krumlova Vojtěch Štajf, když ještě zpocený z náročného boje o každou vteřinu dával rozhovory hodné pilota první pětky absolutního pořadí TrueCam MČR 2017. Pražský pilot spolu se svým zlínským navigátorem Františkem Rajnohou v týmu Klokočka ŠKODA National Team dovezli klientský speciál ŠKODA Fabia R5 do finiše 45. Rallye Český Krumlov na 5. příčce absolutně. V hodnocení European Rally Trophy pak brali 3. příčku. „Tohle páté místo je důkazem stoupající tendence letošní sezony. I loni jsme na Krumlově byli pátí, letos byl ale výsledek doslova vybojovaný, vloni nám k němu dopomohly i chyby a vyloučení rychlejších soupeřů,“ komentoval průběh náročné soutěže Štajf.

Samotný vstup do třetího podniku velkého českého mistráku jako by chtěl naznačit konečné pořadí. První speciálka na českobudějovickém výstavišti znamenala 5. čas v podání zeleno-šedé Fabie R5 a po celé dva dny pak Štajf s Rajnohou oscilovali mezi čtvrtou a šestou příčkou. Hned zkraje se odpoutali od tradičních soupeřů Vlčka nebo Odložilíka (oba Ford Fiesta R5) a pasovali se do role pronásledovatelů elitních střelců jako Jan Černý, Mirek Jakeš nebo Jan Dohnal. A právě posledně jmenovaný se nakonec i přes výhodu silného Fordu Focus WRC stal kořistí posádky Štajf-Rajnoha, která se mohla spolehnout na precizně naladěnou a fungující techniku. „Musím poděkovat celému týmu včetně mechaniků pod vedením Pavla Janouška, kteří nám připravili skvěle fungující vůz, s jehož nastavením jsem byl naprosto spokojen. Po letech jsme zde zažili suchou rallye, což v Krumlově dlouho nepamatuji. To nám samozřejmě usnadnilo volbu pneumatik, na druhou stranu to ale znamenalo férovější boj bez vlivu této proměnné veličiny,“ konstatoval spokojený Štajf.

Snadné to ale na tradičních jihočeských erzetách rozhodně nebylo, bojovalo se o každou sekundu – páteční etapu dokončil Štajf s Rajnohou jen 1 sekundu za posádkou Černý-Černohorský! Ve finále to na ně sice nestačilo, na Dohnala se silným ex-továrním Focusem WRC však ano. „Poté, co jsme na sobotní speciálce v Budějovicích v závěru první sekce druhé etapy zajeli dokonce třetí absolutní čas, jen 0,9 sekundy pomalejší než vítěz této zkoušky Jan Kopecký, přemíra snahy dotáhnout se na Honzu Černého znamenala jednu chybičku v druhém průjezdu „Kohoutu“, a ta nás stála asi 12 sekund – těsně před cílem erzety jsme se zbytečně přetočili, motor zhasl a než jsme nastartovali, ztratili jsme s Černým kontakt. Honza Dohnal pak ale podobně chyboval na Rožmberku, a tak jsme ho ve finále pokořili. Navíc jemu nevyšly úplně dobře Malonty, zatímco my jsme je projeli slušně,“ vrací se k průběhu Krumlova Štajf.

Letošní Rallye Český Krumlov byla prvním podnikem European Rally Trophy, v níž je klasifikována i posádka Štajf-Rajnoha. Účast v ERT znamená třeba i fakt zákazu dodatečné úpravy dezénu či nahřívání pneumatik, a tak by v případě deště byla posádka proti soupeřům přihlášeným jen MČR v nevýhodě. „Naštěstí nepršelo a jeli jsme po celou soutěž suché pneumatiky Pirelli, v závodě jsme použili v pátek nejtvrdší směs a v sobotu pak střední. Máme radost, že jsme byli nejlepší posádkou, obouvající výhradně pneumatiky této značky, stejně tak jsme byli s Františkem spokojení s naším rozpisem. Ten byl precizní, i v tempu stíhal Fera perfektně číst a nezklamal ani při jedné extrémní krizovce, kterou jsme měli na vytočenou pětku po terénní vlně na rovině mezi stromy…,“ ilustroval náročnost Krumlova Štajf. Teď se nezbývá než připravit na Rallye Hustopeče.

Oblíbená soutěž mezi vinicemi se jede už za necelý měsíc jako společný podnik slovenského mistrovství, takže se Klokočka ŠKODA Czech National Team porovná také s početnou zahraniční konkurencí.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Štajf s Rajnohou se vrací mezi elitu

Štajf s Rajnohou se vrací mezi elitu

22.05.2017 17:45

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Co nejlépe vstoupit do Evropy

Co nejlépe vstoupit do Evropy

18.05.2017 14:26

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

30.03.2016 18:40

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Štajf otevřel účast v MERC druhým místem

Štajf otevřel účast v MERC druhým místem

30.04.2018 07:42

Článek Tomáš Vaněk, WRC

Racing-Mania.cz

Reprezentant Štajf se chystá na jih

12.05.2011 14:16

Článek Karel Špaček, Ostatní

Hustopeče: Štajf se chystá do vinic

Hustopeče: Štajf se chystá do vinic

16.06.2016 10:11

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Racing-Mania.cz

Štajf za polárním kruhem uspěl

30.01.2012 01:03

Článek Karel Špaček, Ostatní

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Dakar 2018: 5.etapa [AKTUALIZUJEME]

/ Další video...