English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Není vždy posvícení…

Zařazeno : MMCR1705, Rada

Tomáš Plachý, 06.07.2017 07:36
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 1299x


Sice v cíli a s důležitým bodovým ziskem, ale rovněž se spoustou problémů a nepříjemných situací. Taková byla Bohemka pro hustopečskou posádku Martin Rada – Jaroslav Jugas.
Není vždy posvícení…
Není vždy posvícení…

Seriál MČR v rally pokračoval v rychlém sledu po domácí AGROTEC rally v Mladé Boleslavi, na programu byla Rally Bohemia. Martina Radu dělilo před startem od vedoucího jezdce třídy 8 Michala Vaňhary 24 bodů, a tak se dalo očekávat, že mladoboleslavská soutěž může být v boji o titul zásadní.

„Průběh tréninků naznačoval, že se bude rozhodovat hlavně na delších vložkách. Nic dobrého nevěstilo ani počasí, což nás utvrzovalo v tom, že je potřeba hlavně dobře poznamenat nebezpečné úseky s ´kluzkým´ asfaltem pro případ deště,“ přiznává Martina Rada.

Začínalo se městskou speciálkou, která se kvůli vytrhaným dlažebním kostkách stala jednou velkou parodií na závodění. I proto se hustopečská dvojice rozhodla neriskovat defekt a poškození vozu a začínala až ze čtvrtého místa ve třídě 8. Vítězství ve třídě na úvodním klasickém testu Chloudov  posádku hustopečské alfy „nakoplo“, ale její radost neměla dlouhého trvání. Na vině byl problém s převodovkou, který se objevil na třetí a po opravě zpětně i na páté zkoušce.

„Od té chvíle se samotný závod změnil v boj o dojetí. Sobotní etapu jsme dojížděli jen na čtvrtý rychlostní stupeň, z čehož pramenila propastná ztráta a propad až úplně poslední místo ve třídě a na 49. absolutně,“ vrací se k závodu navigátor Jaroslav Jugas a doplňuje: „Navíc musím zmínit nesmyslné časy sobotních přejezdů. I při dodržování pravidel nebylo snadné časovky stíhat. Třeba potom, co jsme museli zastavit na železničním přejezdu. Navíc hlídky Policie ČR byly na každém kroku a svým způsobem to byl souboj posádek a policistů. Také několik dvojic na to doplatilo odstoupením a to je k zamyšlení.“

Bohužel domněnka, že jsou rychlosti pouze zaseknuty se nepotvrdila, přesto se mechanici AGROTEC racing teamu pokusili o provizorní opravu, která byla částečně úspěšná. U vozy skupiny N totiž není reálná výměna převodovky v rámci večerního servisu (45 minut). Pozitivní na průběhu Bohemie tak pro posádku červené alfy zůstal fakt, že po sobotě zůstaly ve třídě 8 pouze tři dvojice, což zaručovalo solidní bodový příjem do šampionátu. Michalu Vaňharovi se ovšem konkurovat nedalo, ve hře byly alespoň body za druhé místo a bonusové body za druhou etapu.

„Šli jsme do nedělní etapy s jasným úkolem, co nejméně namáhat převodovku a snažit se dostat na druhé místo ve třídě. To se nám povedlo hned po RZ6. Během dopolední sekce jsme si vypracovali téměř minutový náskok na třetího Jaroslava Kastnera a vše vypadalo nadějně,“ doplňuje Martin Rada.

Po návštěvě servisu se provizorní oprava převodovky překontrolovala, posádce pak svým způsobem nahrálo zrušení RZ9 po havárii jedné z posádek. Jenže v RZ10 Cetno se závada alfy opět naplno projevila. Martin Rada měl k dispozici opět jen čtvrtý rychlostní stupeň, a tím pomalu přicházel o náskok před Kastnerovým civikem.
„Nervy byly napnuty k prasknutí… Bude náskok na Staroměstské RZ stačit? Čtvrtý stupeň nám totiž vůbec nedovoloval akcelerovat. Vteřiny ubíhaly a aby toho nebylo málo, v poslední pravé zatáčce před cílem nám do kola skočila vytrhaná dlažební kostka, která tam zůstala a s alfou jsme ji dovezli slavnostně až do Hustopečí. Ani to nás však neobralo o poháry za druhé místo, ač jsme museli alfu na cílovou rampu dostat za pomoci činovníků…,“ uzavírá vzpomínku na smolnou Bohemku Martin Rada.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Není vždy posvícení…

Není vždy posvícení…

06.07.2017 07:36

Článek Tomáš Plachý, Česká rally

Racing-Mania.cz

Rada s Jugasem dojeli do Monaka

19.01.2013 11:03

Článek Top Media, WRC

Racing-Mania.cz

Rada s Jugasem bez radosti

29.05.2012 21:35

Článek TOP Media, Česká rally

Martin Rada: Monte zatím zcela bez sněhu

Martin Rada: Monte zatím zcela bez sněhu

13.01.2014 09:14

Článek Top Media, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Tovární týmy se připravují na finské lety [VIDEO]

/ Další video...

/Nejnovější fotogalerie

Gr.B Rallyelegenden 2018 Melk

Ostatní, Červ Jaroslav
Gr.B  Rallyelegenden 2018 Melk - OstatníGr.B  Rallyelegenden 2018 Melk - OstatníGr.B  Rallyelegenden 2018 Melk - Ostatní

Rally Bohemia 2018

Česká rally, Froněk Honza
Rally Bohemia 2018 - Česká rallyRally Bohemia 2018 - Česká rallyRally Bohemia 2018 - Česká rally

Test Nikolay Gryazin před Barum Rallye 2018

Ostatní, Červ Jaroslav
Test Nikolay Gryazin před Barum Rallye 2018 - OstatníTest Nikolay Gryazin před Barum Rallye 2018 - OstatníTest Nikolay Gryazin před Barum Rallye 2018 - Ostatní