English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Michal Hrabánek: Letos se zaměříme na naše zákazníky a WRC 2 Pro [ROZHOVOR]

Zařazeno : Škoda

Škoda Motorsport, 08.02.2019 12:51
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 2164x


Michal Hrabánek je na pozici ředitele týmu ŠKODA Motorsport ve ŠKODA AUTO a.s. od roku 2007. V rozhovoru hovoří o účasti ŠKODA Motorsport v kategorii WRC 2 Pro, zákaznickém programu v roce 2019 a modernizovaném voze ŠKODA FABIA R5.
Michal Hrabánek: Letos se zaměříme na naše zákazníky a WRC 2 Pro [ROZHOVOR]
Michal Hrabánek: Letos se zaměříme na naše zákazníky a WRC 2 Pro [ROZHOVOR]

Pane Hrabánku, ŠKODA FABIA R5 je aktuálně nejúspěšnějším rallyovým vozem své kategorie. V čem je její síla?
Michal Hrabánek: "ŠKODA Motorsport neustále pracuje na zlepšování konkurenceschopnosti svého vozu R5. V minulosti se naše práce na voze ŠKODA FABIA R5 zaměřovala na zlepšení spolehlivosti. Výsledkem je, že v roce 2018 neodstoupil žádný z továrních vozů kvůli technickému problému. Zásluhou účasti továrního týmu v mistrovství světa máme mnoho poznatků pro postupný vývoj našeho vozu, který z něj udělal nejlepší stroj ve své kategorii. Jedním z důležitých aspektů úspěchu je také intenzivní a těsná spolupráce mezi vývojovým oddělením ŠKODA AUTO a ŠKODA Motorsport a rovněž skutečnost, že pracujeme se stejnými a velmi striktními kontrolními a kvalitativními procesy."

Proč se ŠKODA účastní s továrním týmem kategorie WRC 2 Pro?
Michal Hrabánek: "Naší přímou účastí v mistrovství světa prostřednictvím továrního týmu jsme blíže našim zákazníkům, od nichž máme přímou zpětnou vazbu a můžeme od nich sbírat zkušenosti pro další vývoj našeho vozu, který udrží speciál FABIA R5 na vrcholu své kategorie."

Jaký je program ŠKODA Motorsport pro sezónu 2019?
Michal Hrabánek: "Pro rok 2019 ŠKODA Motorsport pozměnila svoji strategii. Do konce roku 2018 jsme prodali 252 vozů našim zákazníkům, což je značná odpovědnost v tom, abychom jim poskytovali nejlepší možné služby. To je také důvod, proč v roce 2019 bude mít u nás prioritu právě zákaznický program. Kromě toho nasadíme do vybraných soutěží v rámci mistrovství světa dvojici vozů. Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen skončili ve svém prvním roce, kdy jeli pod hlavičkou továrního týmu, na třetím místě kategorie WRC 2. V sezóně 2019 pojedou v kategorii WRC 2 Pro. Na několika podnicích mistrovství světa uvidíme také úřadující mistry světa WRC 2 Jana Kopeckého a Pavla Dreslera, kteří se pokusí obhájit domácí titul v mistrovství České republiky."

Na Švédskou rallye jste za ŠKODA Motorsport do WRC 2 Pro nominovali Eerika Pietarinena, uvidíme pod hlavičkou továrního týmu v roce 2019 soutěžit více privátních pilotů?
Michal Hrabánek: "Eerika Pietarinena podporuje finský importér automobilky ŠKODA a svým vítězstvím na Finské rallye v kategorii WRC 2 v roce 2018 ukázal svoji mimořádnou rychlost a talent. Intenzivně sledujeme vývoj dalších rychlých a talentovaných zákazníků ŠKODA, kteří se pro vybrané soutěže mistrovství světa mohou stát součástí našeho továrního týmu. Toto je dobrý příklad naší nové strategie ještě větší podpory zákaznických týmů."

Jak vidíte budoucnost WRC 2 a její nové kategorie Pro?
Michal Hrabánek: "WRC 2 je a i v budoucnu bude velmi atraktivní platformou, což je ostatně zřejmé z působivého zájmu médií po celém světě. Úroveň konkurence je zde velmi vysoká, protože kromě značky ŠKODA své soutěžní vozy R5 prodávají také značky Ford, Citroën, Peugeot a Hyundai. V předposledním kole loňského mistrovství světa navíc se svým vozem Polo R5 debutoval rovněž Volkswagen. Proslýchá se, že do této kategorie hodlá vstoupit také Toyota. Nová kategorie WRC 2 Pro, určená pro tovární týmy a jezdce, se poprvé představila během Rallye Monte-Carlo. Na Švédské rallye uvidíme souboj značek ŠKODA, Ford a Citroën o body do mistrovství světa. Podporujeme všechny nápady a plány, které posunou rallyový sport kupředu. Nová série ale potřebuje nějaký čas, aby se dále vyvinula."

Odkdy budou moci zákazníci objednávat novou generaci vozu ŠKODA FABIA R5 a kdy ji uvidíme poprvé v závodním nasazení?
Michal Hrabánek: "Termín ještě není pevně určen. Pro nás je zcela zásadní, že si musíme být 100procentně jisti zcela dokončeným vývojem a dokonalou připraveností pro závodní nasazení bez jakýchkoliv kompromisů. Důsledný vývoj našeho nového vozu je pro nás absolutní prioritou. Z důvodu plánované homologace v polovině roku 2019 bude možné vůz uvést na trh a zahájit objednávky a dodávky ve třetím a čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Již nyní máme seznam zákazníků, kteří mají o novou generaci našeho vozu R5 zájem. Klienti se již teď mohou pro novou specifikaci modelu FABIA R5 registrovat. Tato registrace však není závazná a nevytváří povinnost koupě a odběru vozu. Jakmile budeme mít více informací o konečných technických specifikacích a termínech dodávky, budeme o nich naše zákazníky informovat."

 

/ Zpět na přehled článků

/Související články

ŠKODA předala 200. vůz ŠKODA FABIA R5

ŠKODA předala 200. vůz ŠKODA FABIA R5

16.05.2018 13:20

Článek Škoda Motorsport, WRC

Racing-Mania.cz

ŠKODA slaví na Novém Zélandu double

19.05.2013 11:36

Článek Škoda Motorsport, Ostatní

Racing-Mania.cz

Den s týmem ŠKODA Motorsport již tuto sobotu

04.06.2013 17:01

Článek Škoda Motorsport, Ostatní

Škoda představí v Německu koncept Fabie R5 [FOTO]

Škoda představí v Německu koncept Fabie R5 [FOTO]

26.11.2014 12:45

Článek Škoda Motorsport, ME

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Nejrychlejší taxi v Praze: Rallyový šampión Jan Kopecký s...

/ Další video...