English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Přestup Otta Tänaka otřásá základy šampionátu WRC

Zařazeno : WRC

Honza Froněk, 01.11.2019 12:31
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 6167x


Dalo by se říci, že mistr světa jen změnil tým. Stalo se tak i loni v případě Sébastiena Ogiera. Odchod Otta Tänaka k Hyundaii je ale jiný šálek kávy a dost možná změní zaběhnutá pravidla v šampionátu WRC k nepoznání.
Přestup Otta Tänaka otřásá základy šampionátu WRC
Přestup Otta Tänaka otřásá základy šampionátu WRC

Odchod Otta Tänaka od Toyoty k Hyundaii, který v právě odjeté Španělské rally vybojoval svůj první mistrovský titul a přerušil patnáct let trvající nadvládu Francouzů, mnohé překvapil. Během poslední odjeté soutěže MS už informace prosákla a mluvilo se o tom, jako o hotové věci. Včera to tým Hyundai potvrdil, ale mezi členy korejského týmu už se o tom šuškalo delší dobu. Když mění tým mistr světa, je to vždy velká věc, tentokráte ale ještě větší, než by se mohlo na první pohled zdát.

Těžko říci, co k tomu estonského pilota vedlo, asi peníze nebo spolehlivost Yarisu WRC, možná kombinace obojího. Odejít z týmu, ve kterém měl výsadní postavení, jež by po zisku titulu ještě narostlo, do ekipy, kde je jasná týmová jednička a do té doby i jeden z úhlavních rivalů v boji o titul, to už je něco. Uvidíme v roce 2020, jak se s tím Hyundai popasuje. Jak říkal Tommi Mäkinen, pokud Estonec odejde k Hyundaii, kde rázem budou dva horcí kandidáti na další titul, může se z MS zase stát nuda, jak tomu bylo za éry Volkswagenu. Přitom poslední tři roky byly velmi napínavé a divácky zajímavé. Tänak ještě podepsal na dva roky.

První otazník budeme řešit již za pár týdnů. Hyundai má v týmové tabulce náskok na Toyotu 18 bodů. Otázka je, zda Ott "pojede" za svůj současný tým nebo za svůj budoucí tým. Vystihuje to u nás "oblíbené" slovo střet zájmů. Pokud Toyota titul nezíská a Tänak například havaruje, byť jezdeckou chybou, bude tam už škraloup a zlí jazykové budou jako na trní.

Druhý otazník visí nad Sébastien Ogierem. Francouz po šesti letech nezískal titul a velmi často plísnil i svůj vůz C3 WRC. Třešinkou na dortu je pak páteční tweet manželky šestinásobného mistra světa, ve kterém se objevil hastag #Shitroen... A už běží spekulace, že Ogier převezme místo týmové jedničky u Toyoty, kterou by měl údajně brzy testovat. Jenže Francouz má smlouvu na dva roky a ze druhé strany spektra prosakují informace, že obahuje klauzuli, kde sice po letošní sezóně může skončit, ale nesmí se upsat jinému týmu. Zřejmě brzy uvidíme, kde je pravda.

Třetí otazník je nad Citroënem. Pokud by Ogier opravdu odešel, je tým vydán na pospas svému vozu, který kritizují všichni, snad kromě Loeba. Esapekka Lappi má smlouvu ještě na příští rok, ale ten tým nezachrání. Ve Francii už se rozjíždějí spekulace, že to tým zabalí úplně. A hle, vypadá to, že přestupem Tänaka je v ohrožení i divák, ono vídat na trati čtyři nebo tři tovární týmy, je rozdíl. I kdyby Ogier v týmu zůstal, nebude mít růžovou situaci. Citroën nasazuje jen dva vozy a to se letos v boji o titul ukázalo jako jedno z klíčových hledisek. Většinou mu neměl kdo pomoci. Na týmový titul muhou Francouzi zapomenout úplně, jsou rádi, že porazí M-Sport.

Čtvrtý otazník je nad M-Sportem. Malcom Wilson chtěl Estonce přetáhnout zpět. To se nepovedlo. Elfyn Evans sice postupem nabírá rychlost, ale na pravidelné vyhrávání to zatím není. Automobilku Ford nezlákal ani Ogier a zisky titulů jezdeckých i týmových. A Wilson jede na zisk. Je ve hvězdách, jak dlouho ho bude bavit dotovat tým z prodejů Fiesty R5, navíc když nový model MK2 není takové terno jako původní R5.

Každopádně věci už jsou v pohybu. Dnes jsme se dozvěděli, že Andreas Mikkelsen v Austrálii v týmu Hyundai nepojede, nahradí ho Craig Breen. Má Nor už novou smlouvu na příští rok? M-Sport, Citroën, Toyota? Kalle Rovanperä v Toyotě je prý už hotová věc pár měsíců. Kdo další v týmu bude, Ogier, Rovanperä, Meeke nebo Latvala, či někdo jiný? Těch otazníků je mnoho a další lavinu může spustit Ogier.

Nejčernější scénář je, že jeden přestup vymaže z WRC dva tovární týmy. Doufejme, že se tak nestane. Zní to bláhově, ale vše souvisí se vším./ Zpět na přehled článků

/Související články

M-Sport si může piloty na rok 2020 vybírat

M-Sport si může piloty na rok 2020 vybírat

02.12.2019 11:00

Článek Honza Froněk, WRC

Chilská rally 2020 zrušena

Chilská rally 2020 zrušena

28.11.2019 17:17

Článek Honza Froněk, WRC

Oficiálně: Citroën končí ve WRC

Oficiálně: Citroën končí ve WRC

20.11.2019 11:52

Článek Honza Froněk, WRC

Z Austrálie se díky požárům stal WRC sprint

Z Austrálie se díky požárům stal WRC sprint

11.11.2019 17:23

Článek Honza Froněk, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Best of Subaru Impreza WRC97-2000

/ Další video...