English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Praktické gumové koberce: jak vybrat ty správné?

Zařazeno : komeriční sdělení

Reklama, 05.11.2019 14:10
Tisknout článek
Kategorie : Ostatní; zobrazeno : 8380x


Prach, hlína, štěrk, listí, bláto, voda, sníh a kdo ví co ještě. Ať chceme, nebo ne, do auta si v průběhu roku nanosíme celou řadu nečistot. Díky kobercům naštěstí nic z toho není problém.
Praktické gumové koberce: jak vybrat ty správné?
Praktické gumové koberce: jak vybrat ty správné?

I koberce se ale opotřebovávají a postupně ztrácí na kráse – jednou za čas je potřeba jejich výměna. V případě pořizování náhradních kousků se každopádně vyplatí být vybaven následující sadou informací.  

Textilní, nebo gumové?
Tím nejzásadnějším rozhodnutím při výběru koberce je materiál. Bude lepší textil, nebo guma?

Nohy v botách to sice ne vždy docení, textil je ale každopádně příjemnější materiál na dotek, může působit o něco luxusnějším dojmem také vizuálně. Naopak, z hlediska praktičnosti je velmi náchylný na jakékoli znečištění. Samozřejmě je možné ho vysát a pracně vyčistit, fleky ale často bývají trvalé.

Guma naproti tomu přežije i střet s agresivnější nečistotou – bahno, tající sníh se solí ani rozlité limonády pro ni nejsou problém. Takto zašpiněný koberec stačí jednoduše vytáhnout, opláchnout vodou a usušit. Během pár minut je připraven na další cesty. A rozhodně se ani o něm nedá říct, že by v interiéru nějak zásadně rušil.

Každý z materiálů má prostě něco do sebe, vždy bude záležet na konkrétních požadavcích. V luxusních limuzínách na léto doporučíme koberce textilní, u denně provozovaných aut hlavně ve vlhkých měsících a v zimě jsou pak lepší volbou koberce gumové.

Typy gumových koberců
Gumových koberců je na trhu celá řada. Z pohledu jejich typu je volba jednoduchá – levné, čistě gumové kousky bývají příliš měkké, kroutivé a náchylné na praskání. Právě proto dnes většina výrobců používá praktičtější gumové směsi bez PVC, které zmíněnými obtížemi netrpí.

Co se u různých výrobců liší častěji, je velikost okrajů. S nižšími kousky se rozhodně jednodušeji manipuluje, ty vyšší zase lépe chrání interiér před tekutinou. V případech častěji namáhaných prostorů, u kterých navíc hrozí polití a protečení, je tedy dobré volit okraje vyšší než 2 cm. Ve městě provozovaném autě stačí standardní 1 cm.

Praktická protiskluzová úprava
Vzorek na gumových kobercích rozhodně není jen vizuální záležitostí. Naopak, čtverce a jiné vystouplé profily zároveň chrání před neustálým přeléváním tekutiny v zatáčkách či kopcích.

I tady lze pozorovat rozdíly jednotlivých výrobců. Zatímco jemně parfémované koberce Gledring často sází na designový vzor a nižší okraj, kousky firem jako Rigum, Petex nebo Rezaw-Plast používají tradičnější rastr.

Naprostá většina výrobců také správné počítá s vyztužením často namáhaných prostorů kolem pedálů.

Koberec musí sedět
Důležitá je každopádně volba správné velikosti. Univerzální koberce je nutné manuálně upravovat – i drobné nepřesnosti většinou vedou k nevyhovujícím výsledkům.

Doporučujeme proto raději důvěřovat laserově přesně nařezaným kusům vytvořeným přesně na míru auta. Například na této stránce e-shopu Autodoplňky-obchod.cz jsou všechny seřazené dle koncernů, modelů i ročníků.  

Právě takto cíleně vyrobené koberce mohou navíc už dopředu počítat se správně umístěnými fixačními body. Skrz ně se koberce přichytí k podlaze, což naprosto vyloučí veškerý nežádoucí pohyb.

S jeho minimalizací pomůže také protiskluz na spodní straně.

Nic složitého
Materiál, výška okraje, vzorek, pasující tvar a fixace – pět jednoduchých bodů, na které se vyplatí dát si při výběru pozor.

Právě na jejich základě najdete ten správný koberec, chránící interiér před veškerou nečistotou.

Včetně tekutin.  / Zpět na přehled článků

/Související články

Jenom bezpečná rally je dobrá rally

Jenom bezpečná rally je dobrá rally

11.02.2016 18:09

Článek Klára Sobotková , Česká rally

Racing-Mania.cz

V Příbrami zaburácí i WRC

22.09.2011 14:53

Článek Petr Eliáš, Česká rally

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Dakar 2017: poslední 12.etapa [KOMPLETNÍ VÝSLEDKY]

/ Další video...