Zařazeno : komeriční sdělení
I koberce se ale opotřebovávají a postupně ztrácí na kráse – jednou za čas je potřeba jejich výměna. V případě pořizování náhradních kousků se každopádně vyplatí být vybaven následující sadou informací.
Textilní, nebo gumové?
Tím nejzásadnějším rozhodnutím při výběru koberce je materiál. Bude lepší textil, nebo guma?
Nohy v botách to sice ne vždy docení, textil je ale každopádně příjemnější materiál na dotek, může působit o něco luxusnějším dojmem také vizuálně. Naopak, z hlediska praktičnosti je velmi náchylný na jakékoli znečištění. Samozřejmě je možné ho vysát a pracně vyčistit, fleky ale často bývají trvalé.
Guma naproti tomu přežije i střet s agresivnější nečistotou – bahno, tající sníh se solí ani rozlité limonády pro ni nejsou problém. Takto zašpiněný koberec stačí jednoduše vytáhnout, opláchnout vodou a usušit. Během pár minut je připraven na další cesty. A rozhodně se ani o něm nedá říct, že by v interiéru nějak zásadně rušil.
Každý z materiálů má prostě něco do sebe, vždy bude záležet na konkrétních požadavcích. V luxusních limuzínách na léto doporučíme koberce textilní, u denně provozovaných aut hlavně ve vlhkých měsících a v zimě jsou pak lepší volbou koberce gumové.
Typy gumových koberců
Gumových koberců je na trhu celá řada. Z pohledu jejich typu je volba jednoduchá – levné, čistě gumové kousky bývají příliš měkké, kroutivé a náchylné na praskání. Právě proto dnes většina výrobců používá praktičtější gumové směsi bez PVC, které zmíněnými obtížemi netrpí.
Co se u různých výrobců liší častěji, je velikost okrajů. S nižšími kousky se rozhodně jednodušeji manipuluje, ty vyšší zase lépe chrání interiér před tekutinou. V případech častěji namáhaných prostorů, u kterých navíc hrozí polití a protečení, je tedy dobré volit okraje vyšší než 2 cm. Ve městě provozovaném autě stačí standardní 1 cm.
Praktická protiskluzová úprava
Vzorek na gumových kobercích rozhodně není jen vizuální záležitostí. Naopak, čtverce a jiné vystouplé profily zároveň chrání před neustálým přeléváním tekutiny v zatáčkách či kopcích.
I tady lze pozorovat rozdíly jednotlivých výrobců. Zatímco jemně parfémované koberce Gledring často sází na designový vzor a nižší okraj, kousky firem jako Rigum, Petex nebo Rezaw-Plast používají tradičnější rastr.
Naprostá většina výrobců také správné počítá s vyztužením často namáhaných prostorů kolem pedálů.
Koberec musí sedět
Důležitá je každopádně volba správné velikosti. Univerzální koberce je nutné manuálně upravovat – i drobné nepřesnosti většinou vedou k nevyhovujícím výsledkům.
Doporučujeme proto raději důvěřovat laserově přesně nařezaným kusům vytvořeným přesně na míru auta. Například na této stránce e-shopu Autodoplňky-obchod.cz jsou všechny seřazené dle koncernů, modelů i ročníků.
Právě takto cíleně vyrobené koberce mohou navíc už dopředu počítat se správně umístěnými fixačními body. Skrz ně se koberce přichytí k podlaze, což naprosto vyloučí veškerý nežádoucí pohyb.
S jeho minimalizací pomůže také protiskluz na spodní straně.
Nic složitého
Materiál, výška okraje, vzorek, pasující tvar a fixace – pět jednoduchých bodů, na které se vyplatí dát si při výběru pozor.
Právě na jejich základě najdete ten správný koberec, chránící interiér před veškerou nečistotou.
Včetně tekutin.
29.05.2012 10:57
Jiří Stránský, Česká rally